استعدادیابی نوجوانان

نوجوانی سن هویت‌یابی است و به علت تغییرات عمیق در رشد شناختی ادراکی، ذهنی و حتی اجتماعی نوجوانان، آنان ناچارند دست به انتخاب‌های مختلف بزنند. ذات غنی و جستجوگر آنها، ایشان را به سمت آزمودن رشته‌های مختلف هدایت می‌کند. اگر نوجوانان به حال خود رها شوند در دنیای متنوع امروز سردرگم خواهند شد. منابع مالی و انرژی و زمانی انسان‌ها بسیار محدود است. اگر این منابع نامحدود بودند همواره فرصت آزمون و خطا داشتیم و می‌توانستند رشته‌های تحصیلی، ورزشی، هنری مختلف را آزمایش کنند تا نهایتاً علاقه و استعداد خود را کشف نمایند. نظر به محدودیت این منابع و همچنین فزونی انرژی‌های موجود در آنان و پویایی ذهنشان جهت‌دهی به این توان بالقوه ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.

اما با توجه به چه الگویی می‌توانیم جهت‌دهی مناسبی صورت دهیم. یکی از بهترین و موثرترین کارها در این سن و در این عرصه انجام استعدادیابی برای نوجوانان است. هر فردی در ۳ زمینه نابغه است. اگر نبوغ و استعداد نوجوانان در این دوران طلایی کشف شود، والدین به راحتی می‌توانند مسیر صحیح حرکت نوجوان را مشخص نمایند. در واقع استعدادیابی مقصد را نشان می‌دهد، کافی است به سوی آن حرکت کنند. اگر در راه درست گام بردارند مقصد مشخص است و راه گم نمی‌شود (یا بیراهه نمی روند). در نتیجه نیاز به آزمون و خطا نیست، نا امیدی صورت نمی‌گیرد، تغییر رشته و از این شاخه به آن شاخه اتفاق نمی‌افتد و در نتیجه در وقت و انرژی و هزینه صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای رخ می دهد.

توصیه ما انجام استعدادیابی برای سن نوجوانان  است. در این استعدادیابی تیپ شخصیت نوجوان، مدل یادگیری او، نوع هوش وی و میزان آن و همچنین شغل‌های پیشنهادی، رشته‌های ورزشی پیشنهادی، اولویت فعالیت برای او ارایه می‌گردد که بسیار راهگشا و روشنفکرانه است. برای اطلاعات بیشتر در مورد آزمون استعدادیابی نوجوانان کلیک کنید.

 

ثبت‌نام در آزمون استعدادیابی

بنفشه فرزانهتوضیح آزمون استعدادیابی نوجوانان