افزایش تمرکز و توجه در کودکان

عدم توجه و تمرکز از جمله مشکلات دانش‌آموزان است فقدان توجه و تمرکز اثرات نامطلوب و طولانی مدتی بر کودک دارد، با انجام تمرینات ویژه و اختصاص زمانی مناسب آینده تحصیلی و اجتماعی کودک تغییر اساسی می‌یابد.

کودکان برای یادگیری نیاز به توجه و سپس تمرکز دارند. در ابتدا اشاره به این نکته ضروری است که جلب توجه کودکان به مطلبی که قرار است آموزش داده شود هنر مربی است و او می‌بایست توجه دانش آموز را به هر طریق ممکن متناسب با سنش جلب نماید. متاسفانه معلمین برای این قسمت وقت کافی اختصاص نمی‌دهند. قبل از آموزش، می‌بایست “چرا” و “چگونه” در ذهن کودک شکل گیرد. چرا این مطلب مهم است؟ چرا می‌بایست در مورد آن بدانم؟ کدام قسمت این موضوع را نمی‌دانم؟ کاربرد این موضوع در کجای زندگی من است و ده‌ها سوال دیگر که باید کودک با آنها مواجه شود. پس از این مرحله محتوای آموزشی برای هر سنی و در هر سطحی آموزش داده می‌شود و نیاز است کودک بر موضوع در حال تدریس تمرکز نماید تا اجزای مختلف محتوای آموزشی را درک کند.

به طور مشخص دسته‌ای از کودکان سطح اندکی از تمرکز را دارند که گاهاً در دسته کودکان مبتلا به ADHD جای می‌گیرند که علائم مشخص دارند و نیاز به درمان قطعیت دارد. دسته دیگر کودکان مبتلا به ADHD نیستند اما سطح اندکی تمرکز دارند که با انجام تمرینات مختلف می‌توان این مشکل را رفع کرد و میزان توجه و تمرکز کودک را به میزان زیادی افزایش داد.

کودکانی که نقص توجه و تمرکز دارند عملکرد مطلوبی در دروس مختلف ندارند، حرکت‌های زیاد آنها، پرش افکار، خارج از موضوع صحبت کردن، حرف زدن با بغل دستی و کارهایی از این دست انجام می‌دهند که سبب می‌شود مورد شماتت و سرزنش قرار گیرند و شکایت دیگر دانش آموزان را در بر خواهد داشت.

این رفتار منفی اطرافیان گاهاً تبدیل به نوازش منفی برای کودک می‌شود و او از این طریق به جلب توجه می‌پردازد و رفتار مخرب و آزاردهنده در او شدت یافته و تثبیت می‌شود. اعتماد به نفس این کودکان به شدت کاهش می‌یابد و ضعف اعتماد به نفس اثرات مخرب بی شماری در پی خواهد داشت.

بنابراین درمان کلیه زوایای عدم توجه و تمرکز کودک در اسرع وقت ضروری است و معمولاً در اثر مجاورت این کودک با آموزش مطلوب به سرعت این مشکل حل خواهد شد.

جهت گرفتن اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

adminکلاس‌های افزایش تمرکز و توجه در کودکان